Сьогодні детально вивчила зміни, що були внесені у програму вивчення англійської мови у початковій школі.
По-перше, дуже хотілося б, щоб наша програма містила всю необхідну інформацію, якою має керуватися вчитель протягом навчального року. А саме: чіткі вимоги до письмових робіт, відповідність балів до кількості орфографічних, пунктуаційних помилок , вимоги до оформлення та ведення зошитів, вимоги до техніки читання і т. ін. Так, це все можна знайти, але розрізнено і з досить сумнівних джерел. Інструктивний лист та програма – два основних документи, якими має керуватися вчитель впродовж навчального року і які повинні містити всю необхідну інформацію.
Я погоджуюсь, що у першому класі повинна віддаватися перевага усному мовленню. Але вибачте, якщо я перший семестр (16 уроків) лише граюся і розмовляю, то як за другий семестр (18 уроків) практично оволодіти написанням алфавіту? Це виходить мінімум 2 літери на урок. Не впевнена, що це реально і продуктивно. Нам рекомендують використовувати друковані літери для полегшення сприйняття друкованих текстів. Я згодна, в першому класі дитині буде набагато легше писати такі літери, але що тоді робити у наступних класах? Нехай і далі друкує чи перевчати? Я завжди свідомо йшла на деякі порушення і переконалася, що так краще для дітей. Починала вводити писані літери уже з жовтня місяця паралельно з усним віршованим супроводом. Вводила набагато більше лексики ніж пропонує програма . Звичайно,що не всі діти успішно опановують матеріал, але 100% і не можливі.
Для чого використовувати окремі аркуші у клітинку і олівець при написанні літер? Дитина написала і викинула, або загубила той листочок. У мене є чудові прописи, які я прошу батьків зберігати протягом всього навчального року. У другому класі, в перші місяці навчання, дитина використовує їх як зразок.
Виправити помилку, навчити вчитель зобов’язаний не причиняючи морального тиску та дискомфорту дитині. Це стосується не лише перших класів. Я переконана, що не відсутність червоної пасти при перевірці зошитів, не простий олівець та окремі аркуші допоможуть нашим дітям краще знати англійську мову. Має бути гарно підготовлений фахівець з достатньою кількістю годин – і не варто буде винаходити велосипед, або запозичувати «щось закордонне».
НОРМИ, ЩО БУЛИ ВИЛУЧЕНІ, СКОРОЧЕНІ ЗА ОБСЯГОМ
АБО ПЕРЕНЕСЕНІ ДО ІНШОГО КЛАСУ
АБО ПЕРЕНЕСЕНІ ДО ІНШОГО КЛАСУ
1 клас ЗНЗ
2 клас ЗНЗ
3 клас ЗНЗ
4 клас ЗНЗ
НОРМИ, ЩО БУЛИ ВНЕСЕНІ У ПРОГРАМИ ТА ПОЯСНЮВАЛЬНУ ЗАПИСКУ:- Іменники у множині із закінченням –es (перенесено до 2 класу)
- Заперечна форма спонукальних речень у стверджувальній формі (вилучено)
- Обсяг висловлювання 3-4 речення/репліки (скорочено до 2-3 речень/реплік)
- Відтворюють графічний образ букв, слів, словосполучень, коротких речень (вилучено)
2 клас ЗНЗ
- Тема «Шкільне приладдя» (вилучено)
- Тема «Місяці. Дні тижня» (перенесено до 3 класу)
- Обсяг висловлювання 4-5 речень/реплік (скорочено до 3-4 речень/реплік)
- Обсяг письмового повідомлення 4-5 речень (скорочено до 2-3 речень)
3 клас ЗНЗ
- Past Simple, Future Simple (перенесено до 4 класу)
- Обсяг висловлювання 5-6 речень/5 реплік (скорочено до 4-5 речень/4 реплік)
- Обсяг письмового повідомлення 5-6 речень (скорочено до 4-5 речень)
4 клас ЗНЗ
- Тема «Дикі та свійські тварини» (вилучено)
- Present Perfect (вилучено)
- Обсяг висловлювання 6-7 речень/6 реплік (скорочено до 5-6 речень/5 реплік
- Обсяг письмового повідомлення 6-7 речень (скорочено до 5-6 речень)
- Надання переваги усному мовленню у перших класах із додаванням лише елементів письма та читання: 1 клас ЗНЗ та СНЗ – увідний усний курс у першому семестрі.
- Настійна рекомендація вживати Print Script на письмі – для полегшення подальшої роботи дитини із друкованими текстами.
- Рекомендація витрачати на написання літер, слів не більше 10% часу на уроці, використовуючи на початковому етапі окремі аркуші у клітинку та застосування олівця.
- Широке використання пісень, віршів, аудіо- та відеоматеріалів, з 1 по 4 клас ЗНЗ та СНЗ, для вдосконалення навичок аудіювання та говоріння, а також використання навчальних інтернет-ресурсів для самостійної роботи учнів.
- Згідно із вимогами рівня А1 - Введення лексичних тем «Їжа», «Прогулянка», «Предмети домашнього вжитку», «Емоції», «В кафе», «В крамниці», «В аеропорту», «На вокзалі» та інших, для розвитку соціокультурної компетенції та здатності дитини озвучувати свої нагальні потреби у життєвих ситуаціях.
- Введення з 1-го класу вивчення слів та виразів, що уможливлюють дитині будувати діалоги та працювати у парах: «What’s your name?», «How are you?”, “Wherе do you live?”, “Where are you from?”, питальні слова «What? Where? When? How?”.
- Впровадження простих мовленнєвих завдань для ведення коротких діалогів різних типів: розпитування, домовленості, обміну думками і повідомленнями.
- Практика таких сучасних коротких форм письмового спілкування, як написання смс-повідомлень та емейлів.
- Введення соціокультурної компетенції «Обирати та вживати слова, що описують емоцiйний стан людини.»
- Спрощення навичок спілкування учнів СНЗ за рахунок введення часто вживаних граматичних форм згідно вимог А1 (hate/love/like singing; I’d like to… )
- Рекомендації для вчителів залучати різні засоби навчання - робочі зошити, аудіо-/відеозаписи, дидактичні копіювальні матеріали, навчальні інтернет-ресурси тощо) та активно використовувати такі форми навчання, як: розучування та відтворювання пісень, чантів, музичних римівок, лічилок, віршів, епізодів мультфільмів, адаптованих до умов навчання.