четвер, 18 серпня 2016 р.

Зміни у викладанні англійської мови в початковій школі (2016-2017 н. р.)

     Сьогодні детально вивчила зміни, що були внесені у програму вивчення англійської мови у початковій школі.
     По-перше, дуже хотілося б, щоб наша програма містила всю необхідну інформацію, якою має керуватися вчитель протягом навчального року.  А саме: чіткі вимоги до письмових робіт, відповідність  балів до кількості орфографічних, пунктуаційних помилок ,  вимоги до оформлення та ведення зошитів, вимоги до техніки читання і т. ін. Так, це все можна знайти, але розрізнено і з досить сумнівних джерел. Інструктивний лист та програма – два основних документи, якими має керуватися вчитель впродовж навчального року і які повинні містити всю необхідну інформацію. 
     Я погоджуюсь, що у першому класі повинна віддаватися перевага усному мовленню. Але вибачте, якщо я перший семестр (16 уроків) лише граюся і розмовляю, то як за другий семестр (18 уроків) практично оволодіти написанням алфавіту? Це виходить мінімум 2 літери на урок. Не впевнена, що це реально і продуктивно. Нам рекомендують використовувати друковані літери для полегшення сприйняття друкованих текстів. Я згодна, в першому класі дитині буде набагато легше писати такі літери, але що тоді робити у наступних класах? Нехай і далі друкує чи перевчати? Я завжди свідомо йшла на деякі порушення і переконалася, що так краще для дітей. Починала вводити писані літери уже з жовтня місяця паралельно з усним віршованим супроводом. Вводила набагато більше лексики ніж пропонує програма . Звичайно,що не всі діти успішно опановують матеріал, але  100% і не можливі.
     Для чого використовувати окремі аркуші у клітинку і олівець при написанні літер? Дитина написала і викинула, або загубила той листочок. У мене є чудові прописи, які я прошу батьків зберігати протягом всього навчального року. У другому класі, в перші місяці навчання, дитина використовує їх як зразок.
      Виправити помилку, навчити вчитель зобов’язаний не причиняючи морального тиску та дискомфорту  дитині. Це стосується не лише перших класів. Я переконана, що не відсутність червоної пасти при перевірці зошитів, не простий олівець та окремі аркуші  допоможуть нашим дітям краще знати англійську мову. Має бути гарно підготовлений фахівець з достатньою кількістю годин – і не варто буде винаходити велосипед, або запозичувати «щось закордонне».

НОРМИ, ЩО БУЛИ ВИЛУЧЕНІ, СКОРОЧЕНІ ЗА ОБСЯГОМ
АБО ПЕРЕНЕСЕНІ ДО ІНШОГО КЛАСУ
1 клас ЗНЗ
  • Іменники у множині із закінченням –es (перенесено до 2 класу)
  • Заперечна форма спонукальних речень у стверджувальній формі (вилучено)
  • Обсяг висловлювання 3-4 речення/репліки (скорочено до 2-3 речень/реплік)
  • Відтворюють графічний образ букв, слів, словосполучень, коротких речень (вилучено)

2 клас ЗНЗ
  • Тема «Шкільне приладдя» (вилучено)
  • Тема «Місяці. Дні тижня» (перенесено до 3 класу)
  • Обсяг висловлювання 4-5 речень/реплік (скорочено до 3-4 речень/реплік)
  • Обсяг письмового повідомлення 4-5 речень (скорочено до 2-3 речень)

3 клас ЗНЗ
  • Past Simple, Future Simple (перенесено до 4 класу)
  • Обсяг висловлювання 5-6 речень/5 реплік (скорочено до 4-5 речень/4 реплік)
  • Обсяг письмового повідомлення 5-6 речень (скорочено до 4-5 речень)

4 клас ЗНЗ
  • Тема «Дикі та свійські тварини» (вилучено)
  • Present Perfect (вилучено)
  • Обсяг висловлювання 6-7 речень/6 реплік (скорочено до 5-6 речень/5 реплік
  • Обсяг письмового повідомлення 6-7 речень (скорочено до 5-6 речень)

НОРМИ, ЩО БУЛИ ВНЕСЕНІ У ПРОГРАМИ ТА ПОЯСНЮВАЛЬНУ ЗАПИСКУ:

  1.   Надання переваги усному мовленню у перших класах із додаванням лише елементів письма та читання: 1 клас ЗНЗ та СНЗ – увідний усний курс у першому семестрі.
  2. Настійна рекомендація вживати Print Script на письмі – для полегшення подальшої роботи дитини із друкованими текстами.
  3. Рекомендація витрачати на написання літер, слів не більше 10% часу на уроці, використовуючи на початковому етапі окремі аркуші у клітинку та застосування олівця.
  4. Широке використання пісень, віршів, аудіо- та відеоматеріалів, з 1 по 4 клас ЗНЗ та СНЗ, для вдосконалення навичок аудіювання та говоріння, а також використання навчальних інтернет-ресурсів для самостійної роботи учнів.
  5. Згідно із вимогами рівня А1 - Введення лексичних тем «Їжа», «Прогулянка», «Предмети домашнього вжитку», «Емоції», «В кафе», «В крамниці», «В аеропорту», «На вокзалі» та інших, для розвитку соціокультурної компетенції та здатності дитини озвучувати свої нагальні потреби у життєвих ситуаціях.
  6. Введення з 1-го класу вивчення слів та виразів, що уможливлюють дитині будувати діалоги та працювати у парах: «What’s your name?», «How are you?”, “Wherе do you live?”, “Where are you from?”, питальні слова «What? Where? When? How?”.
  7. Впровадження простих мовленнєвих завдань для ведення коротких діалогів різних типів: розпитування, домовленості, обміну думками і повідомленнями.
  8. Практика таких сучасних коротких форм письмового спілкування, як написання смс-повідомлень та емейлів.
  9. Введення соціокультурної компетенції «Обирати та вживати слова, що описують емоцiйний стан людини.»
  10. Спрощення навичок спілкування учнів СНЗ за рахунок введення часто вживаних граматичних форм згідно вимог А1 (hate/love/like singing; I’d like to… )
  11. Рекомендації для вчителів залучати різні засоби навчання - робочі зошити, аудіо-/відеозаписи, дидактичні копіювальні матеріали, навчальні інтернет-ресурси тощо) та активно використовувати такі форми навчання, як: розучування та відтворювання пісень, чантів, музичних римівок, лічилок, віршів, епізодів мультфільмів, адаптованих до умов навчання.

середа, 17 серпня 2016 р.

2016-2017 навчальний рік


     Літо пролетіло як один день, але ще швидше пробіжить і новий навчальний рік. Пропоную цікаву статистику.
     Починаючи з 1 вересня і по 26 травня (включно) року ми проведемо у школі  273 дні.  З яких 165 днів - навчальні, а 108 днів - канікули, вихідні та свята. 

  • Вересень 2016 року: всього днів - 30, навчальних днів 22, вихідних днів - 8;
  • Жовтень 2016 року: всього днів -31, навчальних днів - 19, вихідних днів - 12;
  • Листопад 2016 року: всього днів - 30, навчальних днів - 18, вихідних днів - 12;
  • Грудень 2016 року: всього днів - 31, навчальних днів - 17, вихідних днів - 14;
  • Січень 2017 року: всього днів - 31, навчальних днів - 16, вихідних днів - 15;
  • Лютий 2017 року: всього днів - 28, навчальних днів - 20, вихідних днів - 8;
  • Березень 2017 року: всього днів - 31, навчальних днів - 17, вихідних днів - 14;
  • Квітень 2017 року: всього днів - 30, навчальних днів - 19, вихідних днів - 11;
  • Травень 2017 року: всього днів - 31, навчальних днів - 17, вихідних днів - 14.

     Не варто сприймати рік в цілому, як щось безкінечне. Уважно придивіться до кожного конкретного місяця і ви побачите, що у вчителя дуже мало часу, щоб чомусь навчити, навчитися та реалізувати всі свої плани. Розумно сплануймо свій робочий час і «нехай наші бажання співпадуть з нашими можливостями!»
        Легкого та успішного навчального 2016-2017 року!

вівторок, 21 червня 2016 р.

Смачний пиріг


     Сьогодні закриття мовного табору. Діти взяли участь у загальношкільному  святі. Дуже цікаво було спостерігати за хвилюючим представленням та виступами маленьких учасників у різноманітних конкурсах. Справжні україночки змагались за звання «найкраща». Такі конкурси варті того, щоб їх організовували, адже для дітей дуже важливо «заявити» про себе, а ліпше зі сцени і «з кращої сторони».
     А наші вихованці залишили свої спогади про табір у письмовій формі і скуштували смачного пирога, спеченого самими виховниками. Маленька родина, ось що залишається після трьох тижнів тісного спілкування з дітьми. Дитяча робота у таборі була достойно оцінена старшими та відмічена відповідними сертифікатами. Але жодні грамоти та нагороди не замінять яскравих дитячих вражень та емоцій.
     Напружена робота у таборі позаду. Попереду літні канікули. Бажаю гарного відпочинку, яскравих вражень та емоцій.






пʼятниця, 17 червня 2016 р.

Нові враження


     Ще один день, проведений з волонтером у мовному таборі, був переповнений вражень та емоцій. Кожна дитина спробувала себе у ролі кореспондента. Потрібно було, провівши опитування, зібрати якомога більше інформації про свого знайомого і донести її до слухачів. Бачили б ви з яким інтересом та завзяттям діти виконували, на перший погляд, банальне завдання. Головне було - правильно його «обіграти». Містеру Майклу вдалося утримувати дитячу увагу на протязі декількох годин, вміло змінюючи види роботи. Ми слухали відомих виконавців популярних пісень, а потім розучили та виконали популярну американські пісню «Цей світ зроблений для мене і для тебе…» Діти відвідали різноманітні публічні заходи і звернули увагу на відмінність у поведінці різних народів.
     Вихованці обмінялися не лише символічними подарунками з волонтером, а і влаштували справжнє шоу «Мені цікаво…»
     Сьогоднішня бесіда дала дітям набагато більше корисної інформації, ніж наші сухі книжні факти. У нас є хороше прислів’я «Краще один раз побачити, чим десять раз почути». Так от, саме сьогодні діти мали можливість побачити і почути  від першоджерела те, що їх цікавило.
Сподіваюсь, що такі зустрічі стануть не винятком, а закономірністю.





четвер, 16 червня 2016 р.

Маленькі здобутки

      Скільки людей – стільки різних поглядів на життя і саме стільки різних способів життя. Хтось може довести, що саме його вибір є істинно правильним?
     Сьогодні вкотре замислилась над тим, що ми робимо. Хтось творить дива у нанотехнологіях, хтось досліджує космос, інший робить світового рівня відкриття... Це варте уваги, а ми просто провели ще один насичений день у мовному таборі. Що важливіше?Сьогоднішній день в історії людства, мабуть, навіть не порошинка, а мізер, який не можливо виміряти людськими мірками. А у долі цих 15 дітей, що допитливо дивились нам у вічі і ловили кожне наше слово?
      Знаєте, що трапилось за ці три тижні у таборі:
  • діти здружилися (бо були різних вікових груп); 
  • прийняли правила «чесної поведінки» (дорослий не мусить перевіряти, а має просто довіряти дитині);
  • повірили у свої сили (заговорили англійською);
  • дізналися багато цікавих додаткових фактів.
      Я думаю, що пройде досить багато часу у житті цих маленьких людей, але почуте та побачене в таборі обов’язково дасть про себе знати. І, можливо, наші майбутні вчені та політики, науковці та бізнесмени саме сьогодні отримали маленький поштовх для власного росту.





середа, 15 червня 2016 р.

Від простого до складного

     Один із великих людей сказав:"Я знаю, що я знаю мало, але я зроблю все, щоб знати більше". Як просто і глибоко одночасно. Як би ми зуміли донести до кожної дитини всю повноту цього вислову, наша країна була б переповнена геніальними людьми. 
      Сьогоднішнє занятття з волонтером показало дітям, що їм є до чого прагнути. Приємна новина - їх розуміють, отже вони можуть спілкуватися. Але є ще одне - навчитись розрізняти акценти у вимові, правильно вживати синоніми, знати історичні факти, повязані з історією того чи іншого слова, - не так вже і просто. Це потребує багаторазових повторень, зусиль, а головне - бажання.
     Так, саме бажання пізнавати щось нове, усвідомленння величезного багажу знань та інформації, що нас оточує - спонукає відкривати все нову і нову книгу.
       Я впевнена, що не часто вчителі бачать дітей, які на канікулах з задоволеннням ідуть до школи і, мало того, не поспішають її залишати по закінченнні занятття. А в нашому таборі саме так!
      Що ми з того маємо? Якщо не брати до уваги  Фізичне та емоційне виснаженння, то величезне моральне задоволенння від зробленої роботи.
         "Вчитель не професія, а діагноз" і у кого він підтрверджений, той мене зрозуміє!? 




вівторок, 14 червня 2016 р.

Смачно і корисно


     Сьогоднішній день мовного табору був не лише цікавим, а і смачним. Одна справа говорити про баварські сосиски, зовсім інша справа їх скуштувати. До того ж, якими  смачними вони стають, коли власноруч підсмажені. Одна справа говорити про етикет за столом, інша справа робити сервірування самостійно і брати участь у святковому обіді. Волонтери організували дітям пікнік.
   Ну й що незвичного в цьому? Підхід до його проведенння! Діти були не гостями, а безпосередніми організаторами та учасниками. За сьогодні вони навчилися, на перший погляд, банальних речей:
  • вибирати одяг для пікніка;
  • підбирати необхідний набір продуктів;
  • пакувати речі у дорогу;
  • підбирати місце для відпочинку;
  • робити місце для вогню;
  • накривати стіл на природі.
     А ще, вони вчилися ділитися один з одним та весело і корисно проводити своє дозвілля.
     Дітям потрібно показувати реальними справами, що навчання може бути не лише на уроках, а і у невимушеній нестандартній атмосфері. Вони побачили, що спілкуватися набагато цікавіше з реальними, а не віртуальними друзями. Сьогодні доречним є прислів'я "Краще один раз зробити, чим сто раз почути".




понеділок, 13 червня 2016 р.

Зустрічаємо гостей


      Розпочався новий тиждень у мовному таборі з приємної несподіванки – до нас завітав волонтер із США Марек Томашевський. Нехай вас не вводить в оману його прізвище, він громадянин Америки, але має польське коріння.
      Не кожен день дітям у звичайній сільській школі випадає нагода живого спілкування з носієм мови. Я вважаю, що варто використовувати будь-яку можливість, адже кожен розуміє переваги таких зустрічей . Марек не педагог, не знає методики роботи з дітьми, але він знає мову і розуміє її тонкощі! Він запропонував дітям декілька мовних і рухливих ігор. Позитивний момент – не було перекладу на рідну мову, що стимулювало дітей до уважності.            От якби ще і кожен вчитель мав терпіння та час для багаторазових пояснень іноземною, а не дублював українською, то результат навчання, точно, був би кращим.
      Сьогодні чітко зрозуміла на скільки світ став глобальнішим і доступнішим одночасно – спілкуванням з іноземцем, навіть у сільській «глибинці», зараз нікого не здивуєш.  







пʼятниця, 10 червня 2016 р.

Весела мандрівка

      Кожен день волонтери табору намагаються урізноманітнити, придумати та запропонувати дітям щось нове. Але як би цікаво не було б в межах школи – рано чи пізно це набридає. Сьогодні діти поїхали на екскурсію  м.Остріг.
      Хто працює з дітьми знає, що організація будь-якої поїздки потребує тривалої підготовки. Варто пам’ятати, що розпочинати потрібно з вибору цікавого місця для екскурсії, враховуючи вік та інтереси самих дітей. Обов’язковою умовою є проведення інструктажу з правил поведінки, обумовлюючи особливості саме вашої поїздки. Пам’ятайте, чим більше часу та енергії ви потратите до поїздки, тим спокійніше і безпечніше вона пройде.
      Копію виданого наказу про поїздку ви маєте мати з собою. Нам пощастило, групу з 25 дітей виявили бажання супроводжувати аж 4 дорослих. Це звичайно значно полегшує роботу в дорозі. Нові теоретичні знання, розширення власного кругозору та безліч позитивних емоцій – багаж, що здобули наші вихованці по завершенню сьогоднішньої поїздки.




середа, 8 червня 2016 р.

Візьміть мистецтво у подорож


     Якщо запитати, будь-кого, чого катастрофічного не вистачає нашій освіті, в цілому, та школі, зокрема, я впевнена, що відповідь буде – грошей. Звичайно, заперечувати погане фінансування безглуздо, але… Чи це основне? Можна мати сучасні дошки, планшети і т.д., але не буде вчителя, який розумно все це використає і це буде просто дорога іграшка. Я переконана, що головна причина наших освітянських проблем – вчитель. Зараз не вистачає  молодих професіоналів, які повні енергії та ентузіазму. 
     Нашому мовному табору пощастило більше. Залучені молоді волонтери мають бажання та енергію працювати. Чого варте лише розучування національного австрійського танцю! Дітям це подобається. Рух, емоції і можливість показати себе! 
     Сьогодні діти опановували і театральне мистецтво. Кожен мав можливість спробувати себе в ролі міма. Виражати емоції без слів, а потім прокоментувати побачене  англійською – цікаво і дуже захоплююче.
     Якби можна було поєднати досвід та знання старших, енергію молодих та гроші багатих – всі освітянські проблеми залишилися б в минулому.




понеділок, 6 червня 2016 р.

Мовний табір. Віртуальна подорож триває

     Сьогоднішній день не пройшов даремно. 
     По-перше, волонтер Пипич Н.А. виконала усе задумане, а по-друге, діти залишилися задоволені. А що може буде цінніше за просте дитяче "дякую". Події змінювалися як в калейдоскопі:
  • елемент психологічного тренінгу англійською мовою заставив дітей остаточно прокинутися;
  • гра "Bingo" не залишила пасивним жодного гравця;
  • розучування та конкурсне виконання англійської пісні пробудило майбутніх призерів "Голос діти";
  • незважаючи на прохолодну погоду веселі забави на свіжому повітрі додали бадорості та енергії і волонтеру і дітям;
  • майстерня "Умілі ручки" запросила приєднатись до спорудження макету Біг Бена;
  • навіть звичайні забавки та римівки, але проведені з душею залишили масу емоцій та задоволення.
     Ще один день віртуальної подорожі по Великій Британії у англомовному таборі завершився.      Оцінити роботу волонтерів зможе лише той, хто хоч раз проводив такий день! Це дні попередньої підготовки, маса друковонаного матеріалу і витрачених калорій і нервів.