субота, 28 лютого 2015 р.

Для чого батьківські збори?

 

     Мені дуже шкода тих вчителів, які твердо переконані, що батьківські збори потрібно роботи щомісяця, де дуже детально розбирати поведінку кожної дитини  та  використовувати як можливість для збору благодійних коштів.
     На мою думку, турбувати батьків та збирати їх разом, відриваючи кожного від справ, потрібно лише для вирішення питань, які потребують колективного обговорення. Доцільним є проведення таких зібрань на початку та вкінці навчального року. Зараз у кожного класного керівника є постійний зв'язок з батьками за допомогою мобільного, що дає можливість вирішення будь-якого питання в телефонному режимі, економлячи нерви та час. Лише довірлива розмова один на один, як з дитиною так і з батьками, може принести бажаний результат.
     Куди важливіше за звичайні батьківські збори проведення родинних свят. Вчитель має можливість живого спілкування з батьками, але головне, батьки з задоволенням ідуть на такі заходи. Головне, при плануванні врахувати рівень та можливості кожної родини, заради уникнення дискомфорту. Наприклад, якщо у вашому класі велика кількість літніх батьків з надлишковою вагою, навряд чи буде доцільно проведення родинного спортивного свята з рухливими іграми. Його можна замінити на спільний виїзд на природу, де провести не змагання, а спортивні забави.
     Я переконана, що до вирішення будь-якого питання, пов’язаного з дитиною чи іншою родиною,  потрібно завжди підходити обережно та помірковано.


пʼятниця, 27 лютого 2015 р.

Чому дитині важко навчатися?

   
     Небайдужі батьки,помітивши проблеми своєї дитини у навчанні, обов’язково з’ясують причину. Це можуть бути:

  • проблеми зі здоров’ям;
  • невміння самостійно навчатися;
  • відсутність мотивації (для чого це мені?);
  • недисциплінованість на уроці та дома;
  • відсутність у класі атмосфери «навчання»;
  • недоліки в роботі вчителя;
  • атмосфера у родині.

     Досягти успіху можна лише завдяки спільним  зусиллям вчителя та родини. Дитина проводить в школі одну третину свого часу, а отже дві третіх на неї має вплив сім’я, друзі. Практика роботи доводить, що у родинах, де батьки контролюють поведінку та  навчання своїх дітей немає особливих проблем. Звичайно, не всі здають ЗНО на 200, але всі знаходять своє місце у житті. Особливу увагу потрібно звертати у початкових класах, але це не означає, що згодом  можна повністю покластися лише на саму дитину.
     Досить часто батьки не володіють необхідним багажем знань, щоб надати потрібну допомогу вдома. Хорошою альтернативою тоді може бути репетиторство, або самостійна робота з комп’ютером. Вчитель та батьки мають з дитинства навчити дитину навчатися.

четвер, 26 лютого 2015 р.

Підготовка до олімпіади

   
     Досить часто про роботу вчителя судять по тому, скільки призерів районних, обласних чи республіканських олімпіад вона виховала.  Це, звичайно, важливо, але я, особисто, отримую величезне задоволення від того, що чую як дитина починає читати  чи говорити іноземною.
     Підготовка учнів до олімпіади, як і написання наукової роботи, має декілька особливостей. По-перше, у нас має бути така дитина. Дитина, яка має хороші розумові задатки, схильність до вивчення вашого предмету, а ще, що теж не менш важливо, бажання навчатися. По-друге, обов’язковим елементом є підтримка з боку батьків. Дитині дуже важко реалізувати себе, якщо дома не створена відповідна атмосфера.
     Підготовка призера з іноземних мов – це титанічна праця з боку вчителя та учня. Вимоги до рівня володіння мовами ростуть з кожним роком. Останнім часом я активно почала використовувати можливості Інтернету. В мережі є досить багато освітніх сайтів, хороших збірок розмовних тем, відео та аудіо матеріалів.  Наші учні мали чудову нагоду декілька років співпрацювати з американськими волонтерами.  Погодьтеся, що мати, вчителя-носія мови, не так вже і погано. Це все складові нашої роботи доповнені бажанням та працелюбністю самих учнів.

середа, 25 лютого 2015 р.

Домашні завдання?

   
     Чи потрібно задавати домашні завдання? Я не маю чіткої відповіді. Чому? Поясню. Дитина, яка старанно навчається, відповідально ставиться до будь-якого завдання вчителя і добросовісно його виконує. Як результат, дитина перевантажена домашніми завданнями. (Іншу категорію учнів я поки не беру до уваги). Питання полягає втому, чи завжди нагромадження однотипних завдань дає потрібний ефект?
     Я переконана, що необхідно навчити дитину шукати та знаходити відповіді на завдання, що ставить їй життя. Навчити дитину вчитися - ось основна мета вчителя. Навіть, якщо учень не знає формули чи теореми, але знає де її знайти-мета досягнута. Наші діти не вміють логічно мислити, узагальнювати та робити власні судження. Ось на що, на мою думку, варто звернути увагу при викладанні будь-якого предмету.  Основа основ закладається у початкових класах.
     Вчителі заперечать мені, що все це далеко не новина. Ми вивчаємо багато методик і навіть «впроваджуємо» їх у практику, але нажаль далеко не завжди ефективно. Чому? Програми, програми і ще раз програми. Документ, яким керується вчитель і від якого не має права відступати. Програми потребують серйозних змін. Вони занадто часто змінюються, залишаючись весь час дуже відірваними від реальних потреб сучасної людини.

неділя, 22 лютого 2015 р.

Робоче місце вчителя

     Я вже досить давно цікавлюсь правилами та вимогами до оформлення кабінету англійської мови. Скажу чесно, ніде нічого конкретного знайти не можу. Через це, почала роботи виходячи зі власного смаку та потреб.
     Перш за все, мені потрібно було десь зберігати вже досить багато роздаткового та дидактичного матеріалу, методичної літератури. В кабінет було придбано книжкові шафи. Я оформила куточок художньої літератури для уроків домашнього читання, підготовка для  ДПА та ЗНО, дитячий куточок з літературою та іграшками. Всі папки у мене систематизовані, зроблено номенклатурний каталог.  Це дуже зручно, не потрібно витрачати час на пошуки потрібного матеріалу.
     Про створення «мультимедіа» власноруч та загальне естетичне оформлення кабінету уже згадувалось. Біля столу вчителя я розмістила зелений куточок: різноманітні вазони на вертикально прикріплених поличках.
     У 2014 році у школу надійшла гуманітарна допомога з Німеччини – шкільні парти. Завдяки цьому у мене в кабінеті дуже зручні та естетичні, розраховані  на одну дитину, парти зі зручними стільцями. Кабінет за розмірами невеликий, тому я розмістила парти у П-подібному порядку. Мені дуже сподобалось - раджу скористатись. Вчитель має доступ до кожної дитини і абсолютно всіх постійно тримає у полі зору. До того ж учні підтримують зоровий контакт працюючи на уроці.
     Завдяки спонсорам у кабінеті було встановлено пластикові вікна. Це, звичайно, тепло і естетично. Я лише закрила їх жалюзі. Ще є багато ідей та задумок, але вже і зараз мені та учням тут затишно і комфортно.

пʼятниця, 20 лютого 2015 р.

Немає нічого неможливого

     
Давно хотіла придбати повний комплект прапорів країн членів Євросоюзу. Коли дізналась вартість одного такого прапора, то зрозуміла, що сума для мене непідйомна. Але психологи кажуть, що якщо дуже чогось прагнете, то обов’язково будете мати. Ось і у мене ідея з’явилась раптово, коли працювала у інтернеті. Прапори кожної країни є у вільному доступі , потрібно було лише їх скачати та роздрукувати. Я використала якісний фотопапір та фотопринтер і, скажу чесно, що результат перевершив всі мої сподівання. Прапори  розміром 20 на 15 мм (деякі мають трошки інший формат)  вийшли просто чудові. Собівартість мого прапорця десь приблизно 2гр. Єдине, на що пішло трошки часу – це на закріплення їх на дерев’яні стержні. Ми використали дерев’яні шпажки для шашликів (35 см).  Шпажку охайно розділяли вздовж по половині (на одну третю),  вставляли прапорець, попередньо змащений клеєм.  Дерево і фотопапір добре скріплюються звичайним ПВА.
     Ідею з роздруковуванням фото  використала і для оформлення свого кабінету. На одній із стін розмістила дві фотовиставки . Одна - присвячена визначним місцям України, інша – Великій Британії. Гроші потрібні були на фотопапір та рамки, які придбала у магазині фотодруку (30 на 20 мм). Вийшло ніби не погано.  



четвер, 19 лютого 2015 р.

"Розумний годинник"

   
     Працюючи з дітьми зіткнулась з проблемою, що діти досить часто не вміють працювати з годинником. Звичайно, щоб навчити називати години іноземною мовою, необхідно знати це українською.  Показувати на макеті і називати години вже нецікаво. Дитина, до того ж, не завжди швидко засвоює матеріал. Виникає потреба постійного повторення і знову проблема – брак часу. Так виникла ідея створення електронного посібника «Розумний годинник».
     На моніторі комп’ютера вчитель самостійно вибирає і встановлює за допомогою мишки покази годинника і на екрані автоматично з’являється напис англійською мовою.  Вчитель перший раз може прочитати правильні покази і за потреби повторити. Далі учень має можливість самостійно встановлювати покази і читати відповідне значення. Тривалість роботи з тренажером на обмежена в часі.
     Посібник розрахований для вивчення показів годинника англійською і німецькою мовами. Цікаво, корисно і досить просто.

середа, 18 лютого 2015 р.

Потрібний посібник

     
Часто виникає бажання провести тест чи анкетування, але при цьому не затрачаючи часу на перевірку та підрахунок результатів. Кожен вчитель знає як катастрофічно не вистачає часу на уроці. Ідея прийшла після розмови з професійним програмістом. Я для себе зробила відкриття, що можна скласти програму і реалізувати практичну будь яку ідею, потрібно лише чітко усвідомлювати кінцеву мету.
      Одним із перших спільних проектів був посібник «Весела англійська». Він розрахований на учнів початкової ланки, а також для самостійної роботи з дошкільнятами. Ми взяли лексику по 4 темах: «Одяг», «Тварини», «Професії», «Спорт». Дитина спочатку бачила малюнок з відповідним написом. Другом етапом їй пропонувалось вибрати із трьох варіантів назву того чи іншого зображення. Фішкою цього посібника було те, що дитина могла самостійно вчитися писати відповідне  до малюнка слово. Програма автоматично  перевіряла і виставляла оцінку.        Вчителю залишалось лише поставити її до журналу.  Завантаживши програму на різні комп’ютери діти могли працювати в індивідуальному темпі.  Проходити цей навчальний курс можна довільну кількість разів, обираючи будь-яку тему. Звичайно,  скласти програму до цього посібника міг лише програміст.

понеділок, 16 лютого 2015 р.

МАН – це теж «задоволення»

     Логотип_МАН_новий_1
     Написання наукової роботи, якщо є здібна дитина, - величезне задоволення. Мені особисто щоденна рутина набридає. Для того, щоб відчувати, що ти ще чогось вартий, необхідно давати собі максимальне навантаження.
     Я лише порадила дитині хорошу книгу «Володар перснів» Толкієна. Трилогія (в оригіналі) була прочитана буквально за декілька тижнів. Ми спробували порівняти переклад прислів’їв та приказок на українську мову. Кількість теоретичного матеріалу, прочитаного перед роботою, дуже велика. Скажу відверто, немає кращого стимулу до роботи чи навчання, окрім особистої зацікавленості. Нами було доведено, що перекладачем допущено ряд неточностей у перекладі англійських прислів’їв на українську мову. Дуже цікавим продовженням нашого дослідження було б порівняння перекладу прислів’їв твору на російську та українську мови. Ми не стали призерами, але ми отримали головний приз – віру дитини у власні сили та величезну зацікавленість у англійській літературі.

пʼятниця, 13 лютого 2015 р.

Маленькі діти, але не маленькі проблеми

   

     Я не математик, але якщо 40 розділити на 24, то у мене виходить менше двох хвилин на учня. Звичайно, є групові форми роботи, коли працюють всі і кожен. Але мене дуже турбує вивчення англійської у першому класі. Працюю за підручником А. Несвіт, маючи 1 годину на тиждень. Підручник складний і розрахований аж ніяк не на 1 годину. Діти вивчили багато римівок, пісеньок і т.д., але поставити правильну вимову та закріпити фрази можливо лише працюючи з кожною окремо взятою дитиною. Можливості сільської місцевості не передбачають додаткових занять з репетитором. Батьки усвідомлюють потребу в таких уроках, на жаль, набагато пізніше.
     Зараз дуже гостро ставиться питання про рівень володіння іноземною мовою випускниками шкіл. Основа закладається у початкових класах. Дитина, яка не вивчила букви вчасно, не навчилася читати разом з однолітками (в силу тих чи інших причин) автоматично втрачає інтерес до подальшого вивчення предмету. Пізніше дуже складно заповнювати прогалини, надолужувати втрачене.
     Цього року я для себе відкрила нові можливості. Я зрозуміла, що сподіватись зараз на сторонню допомогу марно. Чоловік власноруч встановив над  дошкою великий монітор від старенького компа, під’єднав до ноутбука, і у мене з’явилась можливість показувати на весь клас мультфільми, презентації. У 1 класі виручають діснеєвські навчальні мультики. Скачую їх з ютюбу. Похвалитись великою картотекою ще не можу, але маю вже алфавіт у піснях та презентаціях, години, модальні слова тощо. Можливість поповнювати є, хочеться вірити, що буде від цього і реальна користь.